09 grudnia 2011

Edukacja rowerowa gimnazjalistów

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej natknąłem się na nie lada ciekawostkę znajdującą się w części matematycznej próbnego egzaminu gimnazjalnego 2011/2012. Jestem pełen uznania dla naszego systemu edukacji, gdyż dba o to, aby na wszelakich internetowych forach rowerowych było coraz mniej pytań początkujących rowerzystów o dobór właściwego rozmiaru ramy. Chcąc się przekonać, czy zasłużenie skończyłem gimnazjum, przejrzałem na szybko zamieszczony w gazecie arkusz. Oto, co m.in. ukazało się moim oczom (trzeba otworzyć w nowej karcie, bo wbudowana przeglądarka Bloggera nie pozwala na powiększenie):

http://www.gazetaedukacja.pl

Wg informacji do zadań 8. i 9. okazało się, że mam za małą ramę...! ;) Nie wiem, skąd CKE wzięła ten sposób obliczania prawidłowego rozmiaru, pierwszy raz się z nim spotykam. Nie zmienia to jednak faktu, że wyniki wychodzą całkiem sensowne. Można przymknąć oko na to, że fragment rury podsiodłowej (pod siodełkiem) od środka rury górnej (tej łączącej siodełko z kierownicą) do końca ma 9 cm i że średnica suportu (miejsce, w którym obracają się pedały) to 8 cm ;) Kąty też jakby specyficzne... :) Jak by jednak nie było, fajnie że pojawiło się takie zadanie. Plus za prawidłowe zaznaczenie pomiaru C-C :) Nie podali jednak, o jaki typ roweru chodzi i co w przypadku, kiedy rama jest slopingowa, ha! Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że przynajmniej te 3 zadania (resztę już odpuściłem, przyznaję się bez bicia...) z próbnego egzaminu gimnazjalnego rozwiązałem prawidłowo. Teraz pozostaje już tylko skończyć magisterkę i edukację uznać za skończoną ;)

2 komentarze:

  1. Kurcze, ze tez masz chec rozwiazywac te wszystkie zadania;) nie wiem ile musieliby mi za to zaplacic;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozwiązałem wszystkie 3, przy czym polegały one na dodawaniu, odejmowaniu i mnożeniu - nie czuję się bohaterem :D Zajrzałem też do innych, ale jak zobaczyłem po latach zadania o "wodzie bromowej", to postanowiłem zająć się tylko tymi rowerowymi ;)

    OdpowiedzUsuń