28 grudnia 2011

Cykliści w niegdysiejszej Warszawie

Czytając ostatnio książkę Stanisława Milewskiego - Codzienność niegdysiejszej Warszawy - natknąłem się na wzmiankę o rozwoju kolarstwa w stolicy. W 1886 r. zostało założone Towarzystwo Cyklistów (i istnieje do dziś jako Warszawskie Towarzystwo Cyklistów - w tym roku obchodzono 125-lecie). Jego członków było wówczas 50, a w posiadaniu Towarzystwa było 35 rowerów (albo raczej welocypedów). Oprócz wycieczek po mieście, wspomniane są również dalsze wypady członków Klubu - np. do Wiednia czy większych miast polskich. Jest także wzmianka o wycieczce do Płocka, która razem z odpoczynkiem zajęła 1,5 doby :) Z WTC w obecnej postaci spotkałem się na Targach Rowery 2009:


W książce przeczytać można też o fabryce powozów Władysława Romanowskiego, który po powrocie z Paryża zaczął również produkować welocypedy. W 1870 r. urządził on w ogrodzie Krasińskich wyścigi welocypedowe wraz z Towarzystwem dobroczynności, z których dochód został przeznaczony na pomoc ubogim. W zawodach (zapasach wyścigowych :)) wzięli udział pracownicy fabryki, a nagrodami były pierścionki, szpilki i szpicruty :)

Pomijając akcent rowerowy, cała książka zawiera sporo ciekawych informacji o XIX w. Warszawie, tak więc polecam warszawiakom i nie tylko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz