23 listopada 2011

Przybyło nowe uzębienie ;)

Otóż miałem wczoraj przyjemność odebrać od zmarzniętego pana kuriera paczuszkę z zamówionym żelastwem. Zawartość prezentuje się mniej więcej (bo na zdjęciu nie ma paragonu, mea culpa ;)) tak:


Teraz już wiem, za co płaci się więcej w przypadku Ultegry - za zamknięte pudełko! ;) W przypadku 105 była otwarta przednia ścianka, a jak widać - w przypadku najniższej Sory jest to najzwyklejsza folia z przypiętą tekturką. No ale nie na opakowaniu się jeździ, co nie? ;) Znowu mam tak, że aż mi żal zakładać tych części, takie są czyściutkie i ładne, hehe. Pomijam to, że jakoś na razie mi czasowo nie po drodze do grzebania w rowerze, nawet jeśli zmiana kasety nie trwa zbyt długo... Teraz mnie jeszcze bardziej kusi, żeby gdzieś pojechać, a realia są jakie są ;) Jak wygląda nowiutka, czyściutka, świecąca i pachnąca 6700 12-23T widać poniżej. Ten plastikowy trzpień, na który jest założona kaseta jest oczywiście tylko do zdjęcia, bo dzięki niemu wszystko trzyma się przysłowiowej kupy i łatwiej zapanować nad krnąbrną kasetą ;) A że na stałe połączone są tylko zębatki 19, 21 i 23T, to reszta (pozostałe 7 zębatek i prawie drugie tyle podkładek dystansowych) lata jak szalona.


Ach, podoba mi się krzywa stworzona przez zęby kolejnych zębatek ;) Jeśli przejmowałbym się bardzo (za bardzo) wagą poszczególnych części i całego roweru, to dziś miałbym okazję do rozpaczy - Ultegra jest o 3 g cięższa (czyli waży 221 g) od 5600 11-23T! Tragedia! Teraz będę chyba wolniej jeździł ;) Co jak co, ale dzięki temu, że poza wspomnianymi trzema zębatkami reszta nie jest połączona, można ładnie zaobserwować jak mądre głowy z Shimano walczą o każdy gram poprzez wycinanie otworów w zębatkach (na zdjęciu jest pająk z 19, 21 i 23 T oraz 18T i 16T):


Przy okazji zważę sobie z ciekawości tą Sorę, chociaż wynik będzie raczej ciężki do porównania, bo to 8s a nie 10s. Teraz pozostaje tylko znalezienie chwili na założenie obu kaset. O jakiejś jeździe próbnej na razie niestety nie myślę, ale i na to pewnie przyjdzie czas. Mam nadzieję, bo nóżki świerzbią ;)

2 komentarze:

 1. "przybyło nowe uzębienie" - czyżby blog zmieniał tematykę?

  "z ortodoncją za pan brat"? xD
  tb

  OdpowiedzUsuń
 2. No i zepsułeś całą niespodziankę :/ W przyszłości miały jeszcze być wątki ściśle dentystyczne, ale nie chciałem na razie niczego zapowiadać...

  ;)

  OdpowiedzUsuń