09 maja 2016

Nowe oblicze S10

Dawno nie było żadnego wpisu, a jeszcze dawniej zmian w sprzęcie. Wypadało w końcu przełamać ten trend i upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, czyli kupić trochę nowych gratów i napisać o tym parę zdań na blogu. Sprytnie, prawda? ;)

Pomysł na zmiany pojawił się w mojej głowie tak naprawdę z kilku powodów. Pierwszym z nich było chyba siodełko. Po bikefittingu i zmianie pozycji (siodełko nieco wyżej, kokpit niżej, a więc pozycja bardziej pochylona), zacząłem czuć ucisk nie tylko przy dłuższych, ale nawet kilkudziesięciokilometrowych trasach. Wcześniej było ok i nie czułem żadnego dyskomfortu, jednak nowe ustawienie mocno wpłynęło na moje odczucia i doszedłem do wniosku, że zmiana siodełka będzie konieczna. Po konsultacji z Mateuszem, który robił mi fitting, wybór padł na model Paradigm R od Bontragera, które nie dość, że jest dostępne w szerokości 138 mm (co wcześniej sugerował Mateusz), to ma długi i szeroki otwór, który sprzyja jeździe w bardziej pochylonej pozycji. Wcześniej jeździłem na boplightowym Team Ergonom (131 mm). Problem polegał na tym, że wersji białej Paradigma nie było w całej Europie i pozostała jedynie czarna. Psuło to moją wizję ;) więc przeszukałem chyba cały internet i okoliczne sklepy rowerowe w poszukiwaniu jakiejś godnej alternatywy. I nic. Nie znalazłem żadnego modelu, który byłby dostępny w odpowiedniej szerokości, białym kolorze, z otworem i w podobnym przedziale cenowym. Może za słabo szukałem... Zacząłem się więc zastanawiać czy może nie zmodyfikować nieco wspomnianej wizji i dać szansy czarnemu siodełku. A jak siodełku to i owijce... Kolejnym argumentem za zmianą owijki było to, że jak by nie patrzeć, biała jest dość problematyczna w kwestii utrzymania jej w tym właśnie kolorze, a obecna Eolo Techno białą przypominała już coraz mniej ;)

Żeby było weselej, w międzyczasie pojawił się też pomysł zmiany kół. Szukałem przede wszystkim czegoś lżejszego i z nieco wyższym profilem. I tu ponownie, po przekopaniu internetu, wybór padł na chyba niezbyt popularny u nas, za to z niezłą (jak na aluminium i profil 32 mm) wagą komplet kół Novateca - JetFly U2.1., który za granicą zbierał całkiem przyzwoite recenzje. Postanowiłem więc dać im szansę.

Po złożeniu wszystkiego do kupy, efekt wspomnianych pomysłów przedstawia się następująco:


Dla porównania, wcześniej było tak:


Jestem zadowolony ze zmiany. Nie tylko pod względem wizualnym, ale także pod względem odczuć w trakcie jazdy, a na tym zależało mi najbardziej. Po kolei...


KOŁA NOVATEC JETFLY U.2.1.


Tak jak wspomniałem, waga kompletu może robić wrażenie, zwłaszcza w tym przedziale cenowym - całość to 1469 g bez zacisków (te ważą odpowiednio dla przodu i tyłu 40 i 44 g - tu zyskałem po 20 g na sztukę). Udało mi się więc zgubić 550 g w stosunku do Fulcrumów 7, na których jeździłem wcześniej. Przód jest teraz lżejszy o 240 g, tył o 310 g. Jak dla mnie to całkiem sporo i czuć to zwłaszcza przy przyspieszaniu. Jednocześnie, nieco wyższy profil (32 mm w stosunku do fulcrumowych 26 mm) nie jest jakoś zdecydowanie bardziej nerwowy przy mocniejszym bocznym wietrze. Obręcz ma matowe wykończenie:


Aluminiowy bębenek wyposażony został w magiczne rozwiązanie w postaci Anti Bite Guard - stalowej wstawki mającej zabezpieczać go przed nacinaniem przez kasetę. Czy faktycznie działa - nie wiem - zobaczymy po większej ilości kilometrów...


Jak widać na zdjęciu, bębenek jest dostosowany do napędów 11s, co otwiera drzwi (aczkolwiek nie wszystkie ;)) do przejścia na taką właśnie ilość rzędów w przyszłości - obecnie mam napęd 10s i wiem, że pewnie niedługo już pożyje. Może będzie to dobry moment do rozważenia zyskania dodatkowego przełożenia...? Na chwilę obecną cieszę się, że Novatec daje w komplecie podkładkę dystansową umożliwiającą korzystanie z kaset 10s :) Poza tym, dostajemy też cztery zapasowe szprychy i nyple. Wszystkie są czarne, a warto jeszcze wspomnieć, że szprychy po obu stronach wentyla (zarówno w przednim jak i tylnym kole) są srebrne i mocowane są czerwonymi nyplami. Przyznam, że przed zakupem nie byłem do końca przekonany do takiego rozwiązania (ot, aspekt wizualny ;)), ale w rzeczywistości nie jest to aż tak widoczne.

Pierwsze wrażenia z jazdy z nowymi kołami są jak najbardziej pozytywne. Lekko się toczą, lepiej przyspieszają i ładnie szumią w trakcie jazdy ;) Mam nadzieję, że z ich trwałości będę równie zadowolony, ale to będę pewnie w stanie stwierdzić za kilka tysięcy kilometrów. Co jak co, ale Fulcrumom nie mogłem pod tym względem nic zarzucić - nie raz przywaliłem w solidną dziurę, a cały czas są proste. Oby komplet Novateca sprawował się tak samo.


SIODŁO BONTRAGER PARADIGM R


Jest dobrze. Czy to w górnym czy - tym bardziej - w dolnym chwycie, nic już nie uciska i czuć wyraźnie, że podparte są kości kulszowe, a nie tkanki między nimi. Czuć jednocześnie, że Paradigm R jest dość twardym siodłem. Przez pierwsze kilka jazd kości musiały się przyzwyczajać do nowego podparcia, jednak jadąc ostatnio 125 km było już naprawdę nieźle i cztery litery się nie skarżyły. Siodło jest solidnie wykonane i tak jak z kół, jestem jak dotąd zadowolony z wyboru. Waży co prawda nieco więcej niż Boplight Team Ergonom (porównując 262 g do 235 g), ale nie rozpaczam z tego powodu.


OWIJKA BONTRAGER GEL CORK


Tak, zdjęcie dość kiepsko przedstawia owijkę... ;) W tym przypadku jednak również jestem zadowolony. Wykorzystałem całą długość owijki żeby móc nawinąć ją nieco grubiej, bo jeżdżę bez rękawiczek i trochę dodatkowego komfortu jest mile widziane. Kierownica zyskała nieco na solidności i dzięki owijce trzyma się ją pewnie i jednocześnie wygodnie. Dzięki temu, że owijka jest dość elastyczna, jest też całkiem przyjemna w nawijaniu. No i tak jak wspomniałem na początku, odpada problem związany ze zmianą koloru wraz z upływem czasu (czy może raczej kilometrów).

Z nowymi gratami przejechałem już prawie 1000 km i spisują się naprawdę fajnie. To niewiele, ale według mnie jak na pierwsze wrażenie zdecydowanie wystarczająco. A pomyśleć, że byłem też o krok od kupna nowej ramy... ;>

11 komentarzy:

  1. Powiedz mi ... jak ten rower podstawiłeś bez zadnego stojaka? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wszystko siła woli! ;) A poważnie, to trochę oszukałem i rower był podparty niewielką listewką, którą potem perfidnie usunąłem w GIMPie.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Ha... ha..., też zawsze nurtowało mnie to pytanie ;-)

      Usuń
    3. Mam nadzieję, że prawda nie okazała się zbyt bolesna... ;)

      Usuń
  2. Dobrze, że piszesz o zmianie siodła - sam się do tego przymierzam, bo moje obecne ma już niewiele wspólnego z komfortem...
    Pozdrowienia z Zabrza!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze polecam :) Przed zmianą ustawienia pewnie bym nie myślał o zmianie, bo wszystko było okej. Teraz jednak nie wyobrażam sobie żebym miał kręcić przez kilka godzin na starym siodełku przy obecnym ustawieniu. Trzymam kciuki żebyś trafił z wyborem za pierwszym razem :)

      Pozdrowienia z Warszawy! ;)

      Usuń
  3. Efekt wizualny robi wrażenie! Jeśli mówisz, że komfort jazdy również się zwiększył to gratuluję zakupu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakie koła polecasz dla początkujących? Takie w miarę przystępnej cenie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy warto tu robić rozróżnienie na koła dla początkujących/zaawansowanych czy skupić się lepiej na tym co dokładnie oznacza "przystępna cena" ;) Ciężko mi się też zresztą wypowiadać o kołach, na których nie jeździłem osobiście. Jak by jednak nie było, z Fulcrumów 7 byłem bardzo zadowolony pod kątem wytrzymałości i jeśli ktoś szuka trwałych kół treningowych to jestem za :)

      Usuń
  5. Co do firmy Novatec, to jestem zadowolony mam piasty, są bardzo wytrzymałe i mają przystępną cenę rynkową.Obręcze są równie konkretne.

    OdpowiedzUsuń