22 listopada 2016

Czym usunąć kapsel?

Dzięki skuwaczowi do łańcucha można wymienić uszkodzone ogniwo, kluczem do suportu w(y)kręcić miski, ściągaczem korb zdjąć ramiona z osi suportu. Ot, typowo rowerowy standardzik. Ale czym usunąć kapsel? Nie nie, nie imbusem, to by było zbyt oczywiste. Nie słyszałem też żeby ktoś chciał usuwać kapsle z obręczy, więc to też nie ten kierunek.

Otóż kapsel można usunąć otwieraczem do butelek. Och ach, wiem, nie lada ze mnie zgrywus i mistrz suspensu...! Ten wpis nie miałby jednak racji bytu, gdyby nie był jakoś związany z rowerami. A w życiu każdego rowerzysty (ok, może nie każdego, ale tak się mówi) przychodzi czasem moment, w którym ma ochotę napić się nie izotoniku, nie magicznego szejka węglowodanowego, ale piwa. Albo oranżady za złoty trzydzieści z kaucją. Albo czegokolwiek, co jest w szklanej butelce, która jest zamknięta kapslem i którego to kapsla trzeba się pozbyć, aby dostać się do cennej zawartości. I chociaż ludzkość wymyśliła już wiele sposobów aby to zrobić to wspomniany rowerzysta może wykorzystać w tym celu otwieracz w kształcie - niespodzianka - roweru.


Posiadaczem obu otwieraczy stałem się dość niespodziewanie, a to dlatego, że dostałem je od różnych osób, ale praktycznie w tym samym czasie. Uprzedzając - nie, nie mam problemu alkoholowego. Chyba...

Pierwszy zafundowała mi żona przy okazji robienia debiutanckich zakupów na AliExpress.


Drugi zaś dostałem od rodziców, którzy dopadli go na Międzynarodowych Targach Turystycznych, które odbywały się w połowie października w Nadarzynie (i na których to mieli okazję porozmawiać z Wojtkiem Ziemnickim, o którego książce poświęconej rowerowej wyprawie wokół Islandii pisałem jakiś czas temu - teraz posiadam również wersję z autografem, ha!). Pochodzi z Mountain Warehouse.


Mając rowerowe otwieracze, można na przykład otworzyć spirifera... Idealnie!

Oba modele nie są może wyjątkowo poręczne w obsłudze i otworzenie butelki w ułamku sekundy może wymagać pewnej wprawy, ale rowerowy akcent zawsze w cenie, prawda?

2 komentarze:

  1. W ostateczności pedały SPD też są całkowicie kompatybilne z kapslami ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za poradę, w sytuacjach krytycznych może okazać się przydatna :) Widać Shimano nieświadomie stworzyło System Podważania Dekla ;)

      Usuń